- Notikumu arhīvs 2023./2024.m.g.
- Notikumu arhīvs 2022./2023.m.g.
- Notikumu arhīvs 2021./2022.m.g.
- Notikumu arhīvs 2020./2021.m.g.
- Notikumu arhīvs 2019./2020.m.g.
- Notikumu arhīvs 2018./2019.m.g.
-
Notikumu arhīvs 2017./2018.m.g.
-
Aktualitātes
- Zinību svētki mūsu skolā
- Bērnu svētki Trapenē
- 6.klases ekskursija
- ZZ čempionāts
- 1.-3.klases skolēni iepazīst profesijas
- 2.Cēsu pulka Skolnieku rotas piemiņas karoga maiņas pasākums Rūjienas vidusskolā
- Zied mātes sirds
- 9.maijs - Eiropas diena
- Piedalās SIA ZAAO noslēguma pasākumā “Daibē”
- Starpnovadu skolu sacensības vieglatlētikā „Ziemeļu stīga”
- Krievu valodu – arī praktiski!
- Latvijas Skolu orientēšanās kauss
- Mūzikas nedēļa “IZDZIEDĀSIM LATVIJU!”
- Lieldienu Balva
- Pašpārvalžu pieredzes apmaiņas seminārs
- Apes novada 1.-9. klašu skolēnu vizuālās mākslas olimpiāde
- Grāmatas "Rūgtais vērmeļu kauss" atvēršanas pasākums, pieminot deportāciju 69.gadskārtu
- Ābeces svētki 1.klasei
- Latvijas Skolu ziemas Olimpiskais festivāls 2018
- Mīlestība mūzikas skaņās…
- 3.un 4.klases 'zaļā' mācību ekskursija
- Smiltenes novada Gada balvā 2017 tiek sveikti arī mūsu sportisti
- Vislielākā dāvana
- Galda spēļu turnīrs
- Skan Ziemassvētku baltais stāsts…
- Nacionālās lasīšanas sacensības
- Skatuves runas konkurss 2017
- Horizonta 33.sezonā aktīvi sporto mūsu skolēni
- Literārais konkurss Ojāra Vācieša piemiņai
- Rīgas rudens rogainingā ar panākumiem startē arī mūsu skolēni un skolotājs
- Rakstu rakstiem Tēvu zeme
- Jaunsargu zvērestu nododot
- Gaujienas Lāčplēšus pieminot
- Mārtiņdiena "Taurenītī"
- Gaujienas komandas “Zibšņi” uzvara – 2.vieta “Lāčplēša stafetē”
- Konkursa fināls – ceļojums uz Briseli!
- Putras programma mūsu skolā un PII Taurenītis
- Mūsu skolai - 95
- Skolotāju diena
- 5.klases iesvētības
- Ceļš pie grāmatas - grūts, bet skaists
- Olimpiskā diena mūsu skolā
- Dzejas rudens mūsu skolā
- Sveika, skola!
-
Aktualitātes
- Notikumu arhīvs 2016./2017.m.g.
- Notikumu arhīvs 2015./2016.m.g.
- Notikumu arhīvs 2014./2015.m.g.
- Notikumu arhīvs 2012./2013.m.g.
- Foto arhīvs 2012./2013.m.g.
- Notikumu arhīvs 2011./2012.m.g.
- Foto arhīvs 2011./2012.m.g.
Rakstu rakstiem Tēvu zeme
Skaista mana tēvu zeme
Par visām zemītēm -
Plaši lauki, zaļi meži,
Zili jūras ūdentiņi.
Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolā 17.novembris bija svētku diena, kad mēs – skolēni, skolotāji, vecāki, vecvecāki un ciemiņi - svinējām mūsu dzimtenes – Latvijas valsts 99.dzimšanas dienu ar koncertu “Rakstu rakstiem Tēvu zeme”.
Tuvojoties valsts svētkiem, katrs no mums arvien vairāk sāk apzināt piederību savai valstij un tautai. Jau no seniem laikiem latvju tautu vieno latvju dainas jeb tautasdziesmas un spēka zīmes.
Tautasdziesmas - tās ir mūsu senču atstātā dzīves gudrība un vērtības. Pavisam īsā četrrindē ir zinības par dzīvi, kas pie mums ir atnākušas tūkstoš gados.
Latvju raksti jeb spēka zīmes tika nodotas mantojumā no paaudzes paaudzē, sargājot sevi, saimi un mājokli. Ar zīmēm un rakstiem ir līdzīgi kā ar modernajām tehnoloģijām: informācija tiek saglabāta un nodota tālāk kodētā veidā. Lai datus atšifrētu, ir jāzina kods. Arī latvju raksti ir informācija, bet zīmes - kods. Rakstus var “lasīt”, ja pazīst zīmes un tām atbilstošos tēlus. Savukārt tēli jāmeklē latviešu tautas pasakās, dainās un ticējumos.
Tautasdziesma un zīme papildina viena otru, norādot uz to pašu dzīves gudrību katra savā veidā.
Latvju rakstus skolēni bija pētījuši visu nedēļu, kā arī paši veidojuši. Gala rezultātu varēja redzēt skolas zālē. No mūsu pašu dzimšanas datumiem arī izveidojās skaisti raksti, katram savs – unikāls. Par to varēja pārliecināties skolas vestibilā, kur mūs raksti veidoja valsts svētku noformējumu skolā.
Skolēni kopā ar skolotājiem izveidoja arī izstādi skolas zālē, kur latvju rakstus varēja redzēt visdažādākajos priekšmetos – nozīmītēs, krūzītēs, grāmatu vākos un grāmatzīmēs, jostās, segās, cimdos, cepurēs, šallēs, kreklos, medaļās u.c. Ceriņa zaros varēja vērot latvju zīmes izgrieztas kokā. Arī paši skolēni ir veidojuši zīmes no koka, stikla. Pašu veidotos mūzikas instrumentus ir dekorējuši ar latviešu spēka zīmēm. Bagāts izrādījās latvju rakstu pūrs.
Koncertu atklāja 4.klase ar latviešu tautas dziesmu “Stūru stūriem tēvu zeme” un pirmsskolas izglītības grupa “Taurenītis – 2” ar veltījumu mūsu zemei Latvijai.
Koncerta vadītāji Ance Pakalne un Daniels Auziņš iepazīstināja klātesošos ar latvju zīmēm. Savukārt klases izdziedāja tautas dziesmas, kur latvju zīmes ir iekodētas.
1.klase un mazo klašu koris izpildīja divas tautas dziesmas “Skaista mana tēvu zeme”, kur gods ir atdots Dieva zīmei, kas ir saikne ar augstākajiem spēkiem, gaismas enerģijas avots.
Meiteņu trio – Ances, Fēbes Līgas un Kristīnes dziesmā “Ģērbies, saule, sudrabota” Saule ir kā mūžīgās kustības un dzīvības simbols, visa redzētāja un zinātāja.
Par Mēnesi, kas ir ļaužu sargātājs un palīgs nakts gaitās un darbos, dziedāja 3.klase tautas dziesmā “Ai, saulīte, mēnestiņi, kā jūs skaisti mijaties”. Pirmsskolas izglītības grupiņa “Taurenītis – 4” nodejoja deju “Zvejnieks mani aicināja”.
Senlatvieši ticēja, ka katram cilvēkam ir sava zvaigzne, kura parādās pie debesīm, cilvēkam piedzimstot un nomirstot. Īpaša vieta zvaigžņu pulkā ir Auseklim, kuru sauc arī par Rietekli, Rīta un Vakara zvaigzni. Simbolizē gaismas uzvaru pār tumsu. Par to mēs pārliecinājāmies 2.-5.klašu ansambļa dziesmā “Auseklīt’s un Rieteklīt’s”.
5.klases tautas dziesmā “Pērkonītis ducināja”, stāstīja par Pērkonu, kas ir viens no vecākajiem senču dieviem un tiek dēvēts arī par Veco Tēvu, Pērkontēvu, Debesu kalēju. Pērkons darbojas kā visu ļauno spēku vajātājs.
2.klase dziesmā “Aiz kalniņa dūmi kūp” Krupītis ir spēka, stipruma, gudrības simbols. Krupītis tiek uzskatīts dzīvo pasaulē par sakaru uzturētāju starp Pasauli un Aizsauli.
Akas zīme (arī Ozoliņš) raksturo pasaules pamatu; tajā, caur simboliskiem akas grodiem, kurus rada četri slīpie krusti, veidojas tukšuma telpa jeb Sākotne. Šajā zīmē savienojas augša ar leju un debesis ar pazemes ūdeni.
6.klase izpildīja latviešu tautas dziesmu “Upe nesa ozoliņu” un 7.klase – “Divi, divi, kas tie divi”, kas stāsta par nemainīgām vērtībām.
Latvietim – arājam, karavīram - vienmēr blakus ir viņa bērītis. Ūsiņš ir gaismas dievs un zirgu aizgādnis. To apstiprināja 8.klase ar tautas dziesmu “Kalējiņi, bāleliņi”. 9.klase atraktīvi mūs pārliecināja dziesmā “Rikšiem bērīt es palaidu”.
Māra - pilnības un auglības simbols. Māra ir zemes un pazemes valstības pārvaldniece. Māra sargā māju, maizi un pavardu. 5.-9.klašu koris dziesmā “Godam dzimu, godam augu” daudzināja tikumiskās vērtības cilvēka dzīvē.
Dod, Dieviņ(i) kalnā kāpt,
Ne no kalna lejiņā,
Dod, Dieviņ(i) otram dot,
Ne no otra mīļi lūgt.
Dod, Dieviņi, dodamo,
Es saņemšu ņemamo,
Es saņemšu ņemamo
Ar abām rociņām.
Liktenis. Vai tas jau ir izlemts? Vai to mēs veidojam paši? Atbilde ir jāatrod katram pašam!
Latviešu tautasdziesma “Pie Dieviņa gari galdi” vienoja visus zālē esošos. Tā atskanēja kā daudzbalsīga tautas lūgsna koncerta noslēgumā.
Paldies visiem - skolēniem un skolotājiem, kuri mācīja un mācījās, kuri gatavoja, kuri ieguldīja laiku, sirdi skaistā koncerta veidošanā!
Vēstures skolotāja Līga Bukovska